Seznamte se s tichým spouštěčem potravinové intolerance

Candida albicans je stálou obyvatelkou našeho těla, která se běžně vyskytuje ve střevě. Pro naše zdraví je přirozená přítomnost této kvasinky pouze v malém množství, a pokud dojde k jejímu přemnožení, vzniká problém zvaný kvasinková infekce. Odborně ji nazýváme kandidóza, a pokud je neléčená, dokáže nastartovat i intolerance na potraviny.

untitled

Pacienti často-krát trpí a netuší, že mají kandidózu. Jaké jsou její typické projevy?

Přemnožené kvasinky mohou způsobit nadměrné nadýmání, průjmy, svědění konečníku, opary, infekce kůže a nehtů, močového měchýře, menstruační abnormality, ušní infekce či astma. Tyto projevy výrazně znepříjemňují život a fungování v domácnosti i v práci.

Kandidóza může způsobit syndrom prosakujícího střeva, kdy přemnožené kvasinky poškozují břišní stěnu a nežádoucí látky přecházejí do krevního oběhu. U některých pacientů se vyvine již zmíněná přecitlivělost na potraviny, například na mléčné výrobky. Někdy probíhá jako skrytá infekce, která se projeví migrénami, bolestí svalů či chronickou únavou.

Candida Scan odhalí kvasinkovou infekci u vás doma

Pokud se vás týká jeden nebo několik projevů kvasinkové infekce, udělejte si jednoduchý test Candida Scan. Jde o spolehlivý diagnostický ELISA test, na který stačí pár kapek krve.

Test si můžete objednat na www.food-detective.cz; obsahuje vše potřebné pro odběr vzorků a odeslání do laboratoře. Z jednoho vzorku se vyšetřují protilátky proti Candide ve třídě IgG i IgM a po konzultaci s lékařem můžete začít s případnou léčbou.

Proč se kvasinkám daří právě v mém těle?

Toto je otátonguezka, nad kterou se pozastavuje většina pacientů. S velkou pravděpodobností byla narušena rovnováha v střevní flóře, kterou mohly způsobit mezi jinými hormonální změny, antikoncepce, užívání steroidů či antibiotik, cukrovka, stres a vysoký příjem cukru.

Při léčbě infekce je důležité i to, aby pacienti zvoľnili životní tempo, a zejména první tři týdny přísně dodržovali dietní opatření. Vyhněte se zbytečnému cukru, kynutým jídlům, zrajícím sýrem, houbám pivu, vínu, kyselému mléce a přezrálé ovoce.

Tři týdny prošli, jak se dále stravovat?

Po úspěšném vyléčení kvasinkové infekce se zkuste nadále vyhýbat potravinám s vysokým obsahem cukrů, kvasnic a eliminujte stres.

Postupně zapojte do jídelníčku potraviny, které posilují imunitu a zabraňují růstu Candidy ve střevě. Celodenní menu byste měli obohatit o celozrnné potraviny, těstoviny, luštěniny, zelený salát, červenou řepu, avokádo, ryby, tvaroh a bílý jogurt. Velmi prospěšné jsou při prevenci proti kandidózy oříšky, za studena lisovaný olej, tropické ovoce, jahody a rybíz.

Nebojte se cibule a česneku

Jsou to přírodní antimykotika, mezi které patří i některé koření z vaší spíže. Do tomatové polévky přidejte dvě lžíce oregana, brambory ochuťte rozmarýnem a do limonády nastrouhejte zázvor. Skořice a kokos jsou také užitečnou a zejména chutnou prevencí proti kandidóze.

onions shutterstock_50933179s