Co potom, jak si provedu test? 

Pokud už znáte výsledek z testu, další postup je vhodné konzultovat s dietologem, který Vám poradí jak správně naložit s výsledkem a poskytne Vám doporučení v souvislosti se změnami ve stravování.

Potřebuji navštívit dietologa, abych se  zorientoval ve výsledcích? 

Jakmile máte výsledek, dietolog Vám poradí jak nahradit konkrétní potravinu. Při vyloučení některých potravin může dojít k nutričním nedostatkům určitých živin.

Vyšlo mi mnoho pozitivných výsledků, jak mám všechno odstranit? 

Pokud zjistíte více pozitivních výsledků, může být pro Vás velmi těžké vzdát se všech potravin najednou a zároveň si přitom udržet vyváženou stravu. V takovýchto případech Vám doporučujeme navštívit dietologa, který Vám pomůže vyhýbat se potravinám se silnou reakcí a připraví rotační program z potravin se slabou reakcí.

Co znamená, když mám mnoho pozitivných výsledků?

Je dost velká pravděpodobnost, že trpíte syndromem „děravého střeva”. Bude dobré, když kontaktujete nějakého dietologa.

Musím se vzdát těchto potravin po zbytok svého života?

Ne. Když se budete potravinám vyhýbat nejméně 3 měsíce a zpozorujete ústup symptomů, potom můžete začít postupně znovu zařazovat tyto potraviny do svého stravovacího plánu. Měli byste nejdříve začít s jednou potravinou, a to v intervalu 4 dní a potom můžete zkusit další. Ak nepociťujete návrat symptomů, potom pokračujte v její konzumaci ale spíše příležitostně. K tomu se Vám bude určitě hodit potravinový deníček.

Jak dlouho se mám těmto potravinám vyhýbat? 

U potravin se silnou reakcí se doporučuje vynechat tyto potraviny na 3 měsíce. Když nezaregistrujete ani po uplynutí této doby žádné zlepšení, potom můžete předpokládat, že tato potravina není zodpovědná za Vaše příznaky.

U potravin se silnou reakcí se doporučuje vynechat tyto potraviny na 3 měsíce. Když nezaregistrujete ani po uplynutí této doby žádné zlepšení, potom můžete předpokládat, že tato potravina není zodpovědná za Vaše příznaky

Po určitém čase se koncentrace IgG protilátek na konkrétní potravinu postupně sníží. Polovina života IgG v krevním oběhu je asi 23 dní. Avšak anitgeny v plicích, které se uvolňovaly během několika měsíců, vedou k neustálé tvorbě protilátek. Úrovně postupně klesají blokující jakoukoli jinou expozici..

Musím potravinu eliminovat úplně, abych se zbavil všech příznaků, nebo ji mohu příležitostně konzumovat?

Nejefektívnější je odstranit potravinu úplně. Jakmile působení potraviny pokračuje, protilátky se budou tvořit i nadále a projeví se reakce imunitního systému. Je nutné se vyvarovat i jídel ze stejné potravinové skupiny.

Už několik dní jsem vynechal reaktivní potravinu ze stravy a cítím se o dost hůř, je to normální?

To je v prvních dnech u mnohých lidí normální reakce – syndrom „odčerpání”. Je to celkem běžné, ale brzo tato fáze přejde a zlepšení se dostaví po týdnu až dvou.

Měl bych se po několika měsících znovu přetestovat?

Většina lidí nepotřebuje přetestování, ale pokud byste chtěli provést druhý test, doporučujeme udělat mezi testováním přestávku 12 měsíců. Když se Vaše symptomy zlepšily a potravinu jste úspěšně znovu zavedli, potom není přetestování potřebné.

Když jsem vyloučil potravinu z jídelníčku a už nemám příznaky, o čemž se chci přesvědčit i testem, v jakém časovém rozmezí před dalším testem bych měl potravinu znovu zavést?

Porci potraviny byste měli zavést 7 dní před odebráním krevního vzorku. Avšak pokud máte po její konzumaci některé silné příznaky, měli byste okamžitě přestat s konzumací a jednoduše předpokládat, že jste k potravině intolerantní.

Proč se cítím lépe po okamžité konzumaci jídla, kterému bych se měl vlastně vyhýbat?

Někteří lidé se cítí po takovém jídle krátkou dobu lépe, ale příznaky se brzy objeví. Jezení více potravin naráz poskytuje sice úlevu, vytváří se však bludný kruh závislostí, které je těžké prolomit. To se dá překonat pouze přísným eliminováním reaktivní potraviny po dobu minimálně 3 měsíců.