Pokud máte některý z následujících symptomů, můžete i vy trpět potravinovou intolerancí.
Lidé postižení potravinovou intolerancí obyčejně netrpí pouze jedním ze symptomů

Úzkost (akutní nebo chronická)

ÚZKOST je složitá kombinace emocí jako jsou strach, špatné předtuchy a obavy. Může být provázena fyzickými příznaky jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, potíže s dýcháním.

Studie a zkušenosti pacientů – ÚZKOSŤ

Fibromyalgie

FIBROMYALGIE je nezánětlivé, revmatické onemocnění měkkých tkání (svalů a šlach), které je spojeno s generalizovanými bolestmi pohybového systému a obecnými symptomy, jako únava, deprese, poruchy spánku. Je charakteristické bolestivými body citlivými na dotek.

Studie a zkušenosti pacientů – FIBROMYALGIA

Artritida

REUMATOIDNÍ ARTRITIDA postihuje zhruba 1% populace, což na Slovensku činí přibližně 55 000 případů. V Evropě byla cca do 16. století prakticky neznámá, nejstarší případy podle analýzy nalezeno koster byly identifikovány v Severní Americe. Proto se uvažuje o jistém “zanesení” tohoto onemocnění do Evropy po objevení Ameriky.

Studie a zkušenosti pacientů – REUMATOÍDNA ARTRITÍDA

Gastritida

GASTRITIDA je onemocnění žaludku, charakterizované zánětem nebo podrážděním sliznice žaludku. Může se jednat o akutní (náhlou) nebo chronickou gastritidu. Příznaky jsou tlak či bolest v nadbřišku, nechutenství, nevolnost, hubnutí, nutkání na zvracení, plynatost, průjmy av případě krvácejících vředů tmavá až černá stolice.

Studie a zkušenosti pacientů –  GASTRITÍDA

Astma

PRIEDUŠKOVÉ (BRONCHIÁLNÍ) ASTMA  je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Nejstarší dochovaný návod k léčbě astmatu je na slavném Ebersovom papyru, který je starý více než 2 500 let. Výraz astma pochází z řečtiny, což v překladu znamená “těžký dech”.chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Najstarší dochovaný návod na liečbu astmy je na slávnom Ebersovom papyruse, ktorý je starý viac ako 2 500 rokov. Výraz astma pochádza z gréčtiny, čo v preklade znamená „těžký dech“.

Studie a zkušenosti pacientů – ASTMA

Bolest hlavy

BOLEST HLAVY (cefalgia, cefalea) je nespecifickým signálem lokální nebo vzdálené poruchy funkce organismu. Vyplývá z přímého nebo reflexního podráždění orgánů hlavy citlivých na bolest (lebeční klenba, mozková blána, krevní cévy v mozku, nervy mozku, nejvyšší míšní nervy). Může mít přes 160 příčin.

Studie a zkušenosti pacientů – BOLESTI HLAVY

Poruchy ztráty pozornosti

ADHD ((skratka angl. “deficitu pozornosti s hyperaktivitou” – hyperkinetická porucha (HKP) porucha pozornosti s hyperaktivitou, patří mezi poruchy nervového SYSTÉMU. Tato porucha sa projavuje již od raního detství, najvíce v školském věku, kdy postihuje 3-7% dětí. V 40-50% případech protrváva do dospělosti, vyskytuje se u 4-5% sa dospělých.

Studie a zkušenosti pacientů – PORUCHY STRATY POZORNOSTI

Hyperaktivita

HYPERAKTIVITA je fyzický stav, který se projevuje abnormální aktivitou, impulzivností a vznětlivostí. Hyperaktivita se často spojuje s ADHD, což je hyperaktivita spojená s poruchou pozornosti.

Studie a zkušenosti pacientů – PORUCHY HYPERAKTIVITY

Pomočování

POMOČOVÁNÍ je nechtěný únik moči. Postihuje nejen děti, ale i dospělé muže a ženy. Pokud k úniku moči dochází během spánku, hovoříme o noční enurézy.

Studie a zkušenosti pacientů – POMOČOVANIE

Nespavost

NESPAVOST (odb. insomnia) je stav, při kterém člověk špatně usíná, často se budí a má mělký spánek. Má mnoho příčin. Patří mezi ně změna prostředí, vyčerpání, chronické selhání srdce nebo plic, chronická bolest.

Studie a zkušenosti pacientů – NESPAVOSŤ

Otoky

OTOK nebo edém vzniká nadměrným hromaděním tekutin v buňkách, tkáních nebo orgánech našeho těla. Může vzniknout po úrazu, operaci, infekci nebo na podkladě onemocnění srdce, jater, ledvin, štítné žlázy či při rakovině.

Studie a zkušenosti pacientů – OPUCHY

Zánět střeva

ZÁNĚT STŘEVA může být infekčního původu nebo se označuje jako idiopatický. Idiopatický zánět je takový, u kterého není známa příčina. To znamená, že takové onemocnění bývají chronické, nevyléčitelné, s četnými komplikacemi. Mezi idiopatické střevní záněty patří dvě závažná onemocnění, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Studie a zkušenosti pacientů – ZÁPAL ČREVA

Bronchitida

BRONCHITIDA – tedy zánět průdušek, je jedno z nejběžnějších onemocnění dýchacích cest. Může být akutní nebo chronická. Poranění nebo podráždění dýchacích cest způsobuje otok a zvyšuje produkci hlenu, který ztěžuje průnik vzduchu do plic, čili ztěžuje dýchání.

Studie a zkušenosti pacientů – BRONCHITÍDA

Ekzém

EKZÉM nebo atopická dermatitida, je chronické onemocnění kůže. První zmínka pochází z římských dob, kdy císař Augustus a jeho synové trpěli svěděním kůže spojeným se sezónní rýmou a dušností.

Studie a zkušenosti pacientů – EKZÉMY

Celiakie

CELIAKIE je autoimunitní nemoc, která je způsobena trvalou nesnášenlivostí imunitního systému vůči glutenu (lepku), postihuje hlavně tenké střevo. Poprvé byla popsána antickým lékařem Galena v druhé polovině 2. století nl.

Studie a zkušenosti pacientů – CELIAKIA

Akné

AKNÉ postihuje asi 85% lidí ve věku 11 – 30 let, a asi 3% lidí nad 30 let. Jde o multifaktorálne zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, které se projevuje v lokalitách s největším počtem mazových žláz, tedy na obličeji a na horní části hrudníku. Může však postihovat i ramena a celá záda.

Studie a zkušenosti pacientů – AKNÉ

Chronická únava

CHRONICKÁ ÚNAVA je stále častěji zmiňovaná v souvislosti se stresem a přepracováním. Za nejpravděpodobnější příčinu chronického únavového syndromu odborníci pokládají zatím blíže nespecifikovanou infekci, která vyvolává komplexní poruchu imunity a zároveň diskrétní poškodí centrální nervový systém.

Studie a zkušenosti pacientů – CHRONICKÁ ÚNAVA

Poruchy vstřebávaní

PORUCHY VSTŘEBÁVANÍ živin patří mezi velmi nepříjemné stavy, které jsou spojeny zejména s nemocemi trávicího traktu. Vstřebávání většiny živin probíhá ve sliznici tenkého střeva za účasti trávicích enzymů slinivky a žluče. Porucha kterékoliv z těchto složek vyústí v nedostatečný přísun živin.

Studie a zkušenosti pacientů – PORUCHY VSTREBÁVANIA

Zácpa

ZÁPCHA není něco, o čem by se mělo mlčet kvůli pocitu studu. Neléčená zácpa může mít vážné následky. O zácpě mluvíme tehdy, když vyprazdňování probíhá zřídka as obtížemi, během týdne máme stolici méně než třikrát, stolice je příliš tvrdá, nedokážeme se najednou zcela vyprázdnit, nebo mezi dvěma stolicemi projde více než 48 hodin.

Studie a zkušenosti pacientů – ZÁPCHA

Migreny

MIGRENA je záchvatovitá bolest hlavy, častěji jednostranná, pulzující, velké intenzity. První popis záchvatu migrény pochází z 1. století před Kristem, kdy lékař Aretaios z Kappadokie diagnostikoval poprvé různé druhy bolesti hlavy.

Studie a zkušenosti pacientů – MIGRÉNA

Cystická fibroze

CYSTICKÁ FIBROZE je autozomálně recesivní dědičné onemocnění, které vzniká mutací genu pro CFTR na dlouhém raménku 7.chromozómu. Výsledkem je chronické poškození plic, slinivky a dalších orgánů. Patří k nejčastějším dědičným nemocem ve Střední Evropě.

Studie a zkušenosti pacientů – CYSTICKÁ FIBRÓZA

Poruchy spánku

PORUCHY SPÁNKU dělíme většinou na nespavost (insomnie), zvýšenou spavost (hypersomnie) a další poruchy spánku, ke kterým patří syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, Kleinův-Lewinův syndrom, noční des a noční hrůzy, náměsíčnost. Některou z poruch spánku dnes trpí přibližně polovina populace nad 65 let.

Studie a zkušenosti pacientů – PORUCHY SPÁNKU

Deprese

DEPRESE je onemocnění centrální nervové soustavy, které vede k pocitům zoufalství, beznaděje, ke ztrátě radostného prožívání, energie a vůle. Každoročně onemocní kolem 5% obyvatelstva různého věku, častěji ženy než muži.

Studie a zkušenosti pacientů – DEPRESIA

Zadržování tekutin

ZADRŽOVÁNÍ TEKUTIN v organismu není nějaký závažný zdravotní problém, ale umí pořádně znepříjemnit život. Projevuje se otoky obličeje, zejména očí a nohou v kotnících. Příčinou je nedostatečná činnost ledvin a následné ukládání solí do tkání, které vodu v těle zadržují.

Studie a zkušenosti pacientů – ZADRŽIAVANIE TEKUTÍN

Průjem

PRŮJEM patří mezi nejúčinnější obranné mechanismy organismu. Tělo se tak zbavuje škodlivých látek a bakterií, které vyvolaly zánětlivý stav sliznic žaludku a střev. K lékaři byste měli jít tehdy, když průjem trvá déle než dva dny a provází ji horečka či silné břišní křeče.

Studie a zkušenosti pacientů – HNAČKA

Problémy s hmotností

PROBLÉMY S HMOTNOSTÍ se dnes týkají již i dětí. Počet lidí trpících nadváhou stoupl od roku 1980 téměř čtyřnásobně. K této změně došlo zejména v rozvíjejících se ekonomikách, kde střední třída s rostoucími příjmy žije v městských centrech a vůbec nesportuje. Výsledkem je nárůst nadváhy a obezity, které by mohly vést až k problémům, jako jsou onemocnění srdce, cukrovka nebo některé druhy rakoviny.

Studie a zkušenosti pacientů – PROBLÉMY S HMOTNOSŤOU