Intolerance na pšenici

Pokud mám v teste pozitívní reakce na pšenici, znamená to, že mám celiakii?

Celiakie je intolerance na lepek (gluten), který se nachází v pšenici, žitu a ječmeni. Postihuje přibližně 1 z tisíc osob a jde o dlouhodobý zánět trávicího traktu. V našem testu je lepek izolovaný od zrnovin, na jehož vyloučení z nich byl použit alkohol. Extrakt pšenice neobsahuje lepek, ale obsahuje jiné proteiny nacházející se v pšenici (byli extrahované vodou). Proto pozitivní výsledky na pšenici neznamenají zákonitě celiakii.

Pšenici jsem z mého jídelníčku na několik měsícu uplně vyloučil, a teď – po přetestování jsou mé úrovně IgG stále velmi vysoké, proč je to tak?

Po čase koncentrace IgG protilátek na danou potravinu klesá. Poločas přeměny IgG v krvi je asi 23 dní. Avšak antigeny v plicích, které se uvolňovali během několika měsíců, ústí do neustálé tvorby protilátek. Úrovně postupně klesají a blokují jakoukoli další expozici.

Vím, že mám reakce po konzumaci pšenice, a proto se jí vyhýbam, ale test to nepotvrdil, proč?

Pokud jste se vyhýbali dané potravině několik měsíců, je možné, že hladina protilátek se snížila na tak nízkou úroveň, že ji test nedokáže rozpoznat.

Proč lepek vyšel pozitívní, ale pšenica ne?

Extrakt pšenice na podložce neobsahuje lepek, ale jiné proteiny nacházející se v pšenici, např. proteiny skladovaného zrna. Extrakt lepku je neobsahuje, jde o čistý lepek. Pokud máte vytvořené protilátky na lepek, ale ne na další pšeničné proteiny, pšenice se neukáže jako pozitivní. A naopak, když máte protilátky na bezlepkové proteiny, pšenice se ukáže jako pozitivní a protilátky na lepek se neobjeví, lepek zůstane v tomto případě negativní.

Jaká je alternatíva pšenice?

Bližší informace zde.

Co je to tvrdá pšenice a proč mi nevyšla pozitívní, když mi pozitivní vyšla pšenice?

Tvrdá pšenice je jiný druh pšenice. Je velmi tvrdá a obvykle se používá na přípravu krupice a mouky na těstoviny. Obsah proteinů je jiný, a proto může vyjít v testu jedna pozitivně a druhá negativně. Mnozí lidé skutečně zjistí, že nejsou intolerantní k tvrdé pšenici, i když k pšenici jsou.