Intolerance na mléko

Jak mám nahradit příjem vápníku ve svém organismu, když úplně odstraním z jídelníčku kravské mléko a mléčne produkty?

V takovém případě je vhodné poradit se o dalším postupu s dietologem. Je ale zajímavé, že potraviny jako mák, sleď obecný, mandle, sojová mouka, para ořechy a špenát obsahují o 100g více kalcia než plnotučné mléko.

Které ze symptomu sú projevem intolerance na mléko?

Pokud je v organizmu nedostatek enzymu laktózy, potom se schopnost absorbovat laktózu z mléka výrazně snižuje a projevuje se symptomy jako např. nadýmání, plynatost, průjem a bolesti břicha.

Co je intolerance laktózy?

Intolerance laktózy je neschopnost těla absorbovat laktózu/mléčný cukr do trávicího traktu. Když se laktóza nesprávně vstřebá, začne kvasit a dochází k bolestem břicha, nafouknutému žaludku, kručení, plynatosti a průjmu. Laktóza je disacharid, který sestává ze dvou jiných navázaných cukrů. Aby mohla být laktóza absorbovaná, musí se rozdělit na dva menší cukry a to enzymem, který se nazývá laktáza, který je přítomný ve sliznici tenkého střeva. Když jsou hladiny tohoto enzymu nízké nebo žádné, potom rozdělení nenastává a fermentací laktózy dochází ke vzniku bakterií v tlustém střevě. Činnost laktázy je nejvyšší u miminek a postupně klesá jak klesá příjem mléka ve stravě. Někteří lidé mohou mít velmi nízkou úroveň laktázy a přitom nemají žádné symptomy. Příčina takového stavu je zatím neznámá. Pro klinickou diagnózu je třeba test na intoleranci laktózy, vodíkový dýchací test nebo test kyselosti stolice.

Které jsou hlavní mléčné proteiny?

Celková bílkovinová skladba mléka sestává z více specifických proteinů. Primárně je to skupina kaseinů. Všechny ostatní proteiny nacházející se v mléku jsou seskupené pod názvem syrovátkové bílkoviny. Hlavní syrovátkové bílkoviny kravského mléka jsou beta-laktoglobulin a alfa-laktalbumin.

Které jsou alternativy mléka?

Např. ovesné, pohankové, rýžové, sojové mléko aneb také mléko z quinoa. Vice informací zde.

Pokud mi vyjde pozitivní kravské mléko, znamená to, že jsem intolerantní na laktózu?

Ne. Nesnášenlivost laktózy je neschopnost trávit laktózu, hlavní cukry nacházející se v mléku. Je to způsobené nedostatkem enzymu laktázy, který se vytváří v buňkách sliznice tenkého střeva.