COVID-19: JAK SE CHRÁNIT PŘED KORONAVIREM?

Ve světě se během posledních 4 měsíců rapidně rozšířilo virové onemocnění, které je způsobeno novým typem viru SARS-CoV-2. Momentálně jsme všichni svědky globální pandemie, ačkoli od samotného vypuknutí viru COVID-19 v Číně prošla od prosince 2019 poměrně krátká doba.

Tento virus se řadí do velké skupiny koronavirů, které se vyskytují jak u lidí, tak i u různých druhů zvířat. Dosud nejznámějším lidským koronavirem byl SARS-CoV, který způsoboval závažný akutní respirační syndrom – onemocnění, které je známé pod názvem SARS.

NEJZNÁMĚJŠÍ LIDSKÝ KORONAVIRUS SARS

Onemocnění SARS se ve světě vyskytlo během zimy v letech 2002 -2003. Jeho příznaky byla vysoká teplota, suchý kašel, dušnost, bolesti hlavy a svalů. Stejně jako aktuální onemocnění COVID-19 i SARS se na člověka přenesl prostřednictvím zvířete. Původcem onemocnění SARS jsou cibetky, které se v Číně považovali za delikatesu. Mezi lety 2002-2003 se SARS-em nakazilo přibližně 8098 lidí a úmrtnost na něj byla přibližně 9 %.

Virus SARS-CoV-2 dosud ohrožoval hlavně zvířata (zejména netopýry), proto se předpokládá přenos tohoto typu viru na člověka z konzumace netopýrů v Číně. Následný přenos z člověka na člověka urychlil výskyt viru i v jiných zemích po celém světě.

SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění respirační systému, které se označuje jako COVID-19. Poprvé bylo toto onemocnění identifikováno v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan v provincii Hubei v Číně, které bylo epicentrem propuknutí.

Evropským epicentrem nákazy je severní Itálie, kde byly detekovány 2 kmeny z čeledi Coronaviridae. Oproti příbuznému z čeledi Coronoviridae SARS si SARS-CoV-2 vyžádal 1 955 648 nakažených po celém světě a úmrtnost zatím dosahuje přibližně 4 %.

Zajímavost: Z této čeledi pochází asi 30 kmenů nejčastěji se vyskytujících virů rýmy.

Covid-19 (coronavirus)
SARS-CoV-2

PŘENOS INFEKCIE COVID-19

V Číně se zejména rozšiřoval agresivnější a zároveň mladší kmen z této dvojice koronavirů – nazývá se kmen L.

Ten starší kmen je méně agresivní a rozšiřuje se do zbytku světa – nazývá se kmen S.
V evropském epicentru figuruje agresivní kmen – kmen L.

Jak vůbec vznikly 2 kmeny? Odpověď je jednoduchá – mutací. Starší z dvojice zmutoval, čímž se adaptoval přes více hostitelů na agresivnější kmen.

ROZDÍLY PŘÍZNAKŮ MEZI COVID-19, CHŘIPKY A SEZÓNNÍ ALERGIÍ

SYMPTOMY ONEMOCNĚNÍ COVID-19:

 • Zvýšená teplota
 • Dušnost
 • Bušení srdce
 • Kašel
 • Průjem
 • Bolesti hlavy a svalů
 • Selhávání plic a ledvin
 • Ztráta čichu a chuti
  Inkubační doba u lidí se udává 4 – 14 dní.

SYMPTOMY CHŘIPKY:

 • Horečka – většinou vyšší než 38 °C
 • Bolesti hlavy
 • Bolest v krku
 • Zimnice
 • Ucpaný nos
 • Malátnost, únava
 • Bolest svalů
 • Bolest za očima
  Inkubační doba: 1 – 4 dny, objeví se náhle a intenzivně.
Symptomy Covid-19, chřipky a alergie
Příznaky koronaviru, chřipky a alergie jsou velmi podobné.

SYMPTOMY SEZÓNNÍ ALERGIE:

 • Zánět spojivek
 • Alergická rýma
 • Ekzém
 • Průduškové astma
 • Kýchání
 • Bolesti hlavy
 • Kašel
 • Pocit řezání a svědění očí
 • Slabost, únava
 • Svědění pokožky

Přichází spolu s pylovou sezónou, která se dělí na 3 období:

 • Časné jarní období – zejména pyl dřevin
 • Druhá polovina jara až první polovina léta – pyl trav a obilovin
 • Období vrcholícího léta a časného podzimu – pyl bylin

JAK SE CHRÁNIT PŘED COVID-19?

Mezi nejzákladnější principy ochrany patří:

 1. Důkladné mytí rukou

Doporučuje se přibližně 40 sekundové mytí rukou mýdlem a vodou. Chemická skladba mýdla rozrušuje ochranný obal viru. Mýdlo po kontaktu s vodou vytvoří amfifílie, které se navážou na obal viru a rozloží ho. Netřeba zapomínat na to, že složení mýdla neútočí pouze na tukový obal viru, ale také na tukovou vrstvu naší pokožky, proto je důležité se pak o pokožku rukou i důkladně postarat, aby nedošlo k narušení epitelu. I narušená pokožka může být vstupní branou pro virus nebo jinou infekci.

 1. Dezinfekce předmětů, se kterými přicházíme často do styku

Klíče, mobil, kliky, elektrotechnika a různé jiné povrchy je potřebné dezinfikovat prostředky na bázi chlornanu sodného. Dezinfikujte kliky, klíče, mobily hlavně po příchodu zvenku.

 1. Izolace od vnějšího prostředí

Zdržování se doma a větrání obytných prostor je velmi důležité. Bráníte tak šíření nákazy na jiné lidi a chráníte tak i sebe sama.

 1. Dodržujte požadovaný odstup

Odstup od dalších lidí v řadě u pokladny by měl být alespoň 1,5 -2 metry.

 1. Nezapomínejte na pitný režim

Vstupní branou pro infekci je hlavně sliznice ústní a nosní dutiny. Proto musí být zajištěna správná hydratace těchto sliznic, aby nedošlo k jejich vysušení, následnému narušení a přichycení infekce.

 1. Nedotýkejte se obličeje

Když se dotkneme povrchu, je možné, že virus se přilepí na naši pokožku a může se tak přenést do očí, nosních dírek nebo úst (tj. do slizničních oblastí). Tyto oblasti, jak jsme zmiňovali výše, poskytují mnohem přímější způsob přenosu infekce COVID-19 do respiračního systému, kde se může množit. Možná tento bod prevence zní jednoduše, ale není.

Výzkumy dokazují, že většina lidí se dotýká obličeje právě v těchto oblastech, i když si nejsou toho vědomi. Studie dokazují, že v průměru se člověk dotkne úst, nosu a očí až 16krát za hodinu.

 1. Noste roušku nebo jiným způsobem překrytou oblast úst a nosu

Rouška chrání nejen vás, ale i ostatní. Momentálně je povinné ji nosit v MHD, vlacích, obchodech, lékárnách a jiných zdravotnických prostorech. Před nasazením roušky si důkladně umyjte nebo vydezinfikujte ruce, nezapomeňte si roušku v oblasti kořene nosu upevnit a po použití složit pouze pomocí gumiček či tkaniček. Při nošení roušky se jí nedotýkejte, rouška by pak ztrácela svůj význam. Roušku není potřebné nosit po domě, pokud nejste infikováni.

Covid-19 a důkladné umývání rukou
Nezapomeňte na správné a důkladné umývání rukou.

CO UDĚLAT PO POUŽITÍ ROUŠKY?

 • Jednorázové roušky – vložit do sáčku a vyhodit do koše
 • Šála – vyprat alespoň na 60 ° C a přežehlit
 • Roušku ze 100 % bavlny – vyprat na 60 °C nebo vyvařit v horké vodě po dobu 10 minut a přežehlit
Covid-19 a nošení roušky
Nezapomeňte na nošení roušky a pečlivou hygienu.

JAK DLOUHO ROUŠKU NOSIT?

 • Jednorázovou roušku – maximálně 20 minut, pak zvlhne a je živnou půdou pro patogeny
 • Bavlněnou roušku – maximální doba nošení se pohybuje v rozmezí 2-4 hodiny, závisí na kvalitě a počtu vrstev roušky.

JSEM IZOLOVANÝ ANEBO V KARANTÉNĚ, CO MÁM DĚLAT?

Mnoho lidí tento čas strávený doma využívá různě, ale nejčastěji můžeme vidět, že lidé dohánějí věci, na které dosud neměli čas. Uklízejí své obydlí, začínají se starat o zahrádku, čtou si knížky, skládají puzzle nebo dívají na filmy nebo sledují seriály. Mnozí se dali na různé online vzdělávací kurzy.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o různých intolerancích, alergiích anebo o tom, jak můžete přispět k prevenci či podpoře zdraví celé rodiny, se více dočtete na našem blogu.

Samozřejmě i pohyb patří k zdravému životnímu stylu a podporuje správnou funkci celého organismu. Zavřením fitness center a jógových studií mnozí z vás přišli o svůj koníček. Nezoufejme však, v době techniky si i lektoři a instruktoři našli způsob, jak nadále fungovat. Mnoho lekcí a hodin je dostupných buď online prostřednictvím různých streamovacích a sociálních platforem – Zoom, Skype, Facebook a Instagram anebo je naleznete jako záznamy na YouTube. Možností je mnoho, každý z nás si najde to, co mu vyhovuje.

Také máme čas se ztišit a být sami se sebou. Nadešel čas najít odpovědi na mnohé naše otázky a trápení. Tento čas můžeme věnovat sobě, partnerovi a dětem.

RYCHLOTEST NA COVID-19 OD BIOMERICA, INC.

Tento čas naplno využívají i mnohé velké firmy, které mají medicínské zaměření. Jsme velmi hrdí na to, že i náš partner Biomerica, Inc. se zapojil do globálního boje s tímto virem a přináší na trh rychlotest Biomerica COVID-19 IgG/IgM.

Tento test slouží pro rychlou kvalitativní detekci protilátek IgG a IgM na SARS-CoV-2 ve vzorcích krve, krevního séra nebo krevní plazmy. Je tedy založen na sérologických testech, které hledají přítomnost protilátek, které jsou specifickými proteiny vytvořenými jako reakce na infekce. Protilátky zjištěné tímto testem naznačují, že osoba vykazovala imunitní odezvu na SARS-CoV-2, ať už byly přítomny příznaky nebo byl průběh asymptomatický.

Studie ukázaly, že současná strategie detekce virové RNA při používání ústních výtěrů není na diagnostiku COVID-19 ideální. Ze studií vychází, že přítomnost viru u pacienta nelze potvrdit pouze ústními výtěry, nakolik virus může být přítomen v krvi i ve stolici a orální výtěr ho nemusí zachytit. Během zkoušení sérologických testů se přítomnost viru v krvi potvrdila téměř u každého pacienta, proto se doporučuje jejich zařazení do testování pacientů.

Němečtí vědci se domnívají, že díky kombinaci PCR testování a kvalitních rychlotestu lze pomoci zavést efektivní a úsporný postup diagnostiky.

Test, jehož výsledky jsou známé již do 10 minut je určen pouze pro profesionální použití vyškolenými odborníky. Může se použít kdekoliv, např. na letištích, ve školách, na pracovištích, v ordinacích anebo na záchytných místech v areálech podniků nebo nemocnic.

Vlastnosti testu:

 • Senzitivita je 100 %
 • Přesnost testu je 96 %
 • Specificita je 94 %